Speedcubing Extra Events
Sign in with WCA 

2x2x2 One-Handed / Rankings

Type

Single

Show

Persons

Country
Extra event
Regulations
Records
Rankings
Example scrambles
Example scorecards

All countries ▪ Single ▪ Persons

Competitor Single Citizen of Competition
1

Lev Golub

2.73 Ukraine MPEI Open 2019
2

Grigoriy Barashkin

2.74 Russia CCC Qualification Tyumen 2019
3

Martin Vædele Egdal

2.76 Denmark CCC Qual Kaliningrad 2019
4

Timur Imanov

2.89 Russia MPEI Open 2018
5

Sergey Lahno

2.96 Russia YJ Petersburg Special 2019
6

Alexander Bashutkin

3.05 Russia MPEI Open 2019
7

Aleksey Tkachenko

3.16 Russia Krasnodar Winter 2019
8

Sergey Belyakov

3.21 Russia Welcome to Academy 2018
9

Vladimir Tikhonenko

3.29 Russia CCC Qualification Tyumen 2019
10

Nikita Popkov

3.46 Russia Krasnodar Winter 2019
11

Vadzim Smirnou

3.63 Belarus MPEI Open 2018
12

Pavel Galaktionov

3.70 Russia YJ Petersburg Special 2019
13

Danila Rogozhnikov

3.88 Russia CCC Qualification Tyumen 2019
14

Andrey Kolevatykh

3.91 Russia CCC Qualification Tyumen 2019
15

Nikita Nifatov

3.94 Russia Udmurtia Open 2019
16

Vyacheslav Kochergin

3.98 Russia MPEI Open 2019
17

Andrey Che

4.11 Russia MPEI Open 2019
18

Timur Kononov

4.39 Russia MPEI Open 2018
19

Nikolay Golovenko

4.40 Russia Welcome to Academy 2018
20

Alexey Kislovskiy

4.48 Russia Udmurtia Open 2019
21

Daniel Vædele Egdal

4.49 Denmark CCC Qual Kaliningrad 2019
22

Leonid Antonov

4.58 Russia Welcome to Academy 2018
23

Ilya Nazarov

4.60 Russia MPEI Open 2018
24

Ivan Torgashov

4.65 Russia CCC Qualification Tyumen 2019
25

Anton Suzin

4.68 Belarus MPEI Open 2018
26

Yakov Ivanov

4.70 Russia Welcome to Academy 2018
27

Alimzhan Kenesbek

4.74 Kazakhstan Economics Lyceum Cube 2019
28

Artem Tsvetkov

4.78 Russia YJ Petersburg Special 2019
29

Dmitry Gundin

4.83 Russia YJ Petersburg Special 2019
30

Maxim Ilin

4.86 Russia MPEI Open 2018
31

Ivan Polkanov

4.87 Russia MPEI Open 2019
32

Roman Ponikarovskiy

4.88 Russia Welcome to Academy 2018
33

Dmitry Dobrjakov

4.92 Russia CCC Qualification Sochi 2019
34

Andrey Panov

5.01 Russia MPEI Open 2019
35

Ilia Murmulyak

5.04 Russia CCC Qualification Tyumen 2019
36

Roman Povolotskii

5.21 Russia Krasnodar Winter 2019
37

Nikita Loika

5.22 Belarus Welcome to Academy 2018
38

Pavel Eroshkin

5.33 Russia CCC Qualification Tyumen 2019
39

Egor Ermolaev

5.34 Russia SPB Muffin Winter 2019
40

Mikhail Glazov

5.36 Russia Izhevsk Winter Cube 2020
41

Anatoly Turenko

5.37 Russia CCC Qual Kaliningrad 2019
42

Timofey Bozhko-Dombrovskii

5.40 Russia CCC Qual Kaliningrad 2019
43

Nikita Stolnikov

5.44 Russia MPEI Open 2019
44

Aleksandr Beznogov

5.48 Russia YJ Petersburg Special 2019
45

Vadim Andreev

5.65 Russia Welcome to Academy 2018
46

Rafail Dzoz

5.73 Russia CCC Qualification Sochi 2019
47

Nikolay Vasilyev

5.76 Russia SPB Muffin Winter 2019
48

Damir Zhanataev

5.77 Kazakhstan Economics Lyceum Cube 2019
48

Danila Ryabinin

5.77 Russia MPEI Open 2019
50

Alexey Zharikov

5.78 Russia CCC Qualification Sochi 2019
51

Vladislav Kozhin

5.84 Russia CCC Qualification Sochi 2019
52

Artem Lukin

5.96 Russia MPEI Open 2019
53

Semen Artyukhov

6.00 Russia CCC Qualification Murmansk 2019
54

Huston Vu-Duc

6.03 Russia Welcome to Academy 2018
55

Daniil Rublev

6.08 Russia CCC Qualification Sochi 2019
55

David Arzamastsev

6.08 Russia MPEI Open 2018
55

Lev Aronov

6.08 Russia CCC Qualification Tyumen 2019
58

Zhantuar Zholdasov

6.11 Kazakhstan Economics Lyceum Cube 2019
59

Vladimir Vasiliev

6.22 Russia MPEI Open 2019
60

Vladimir Korovin

6.23 Russia MPEI Open 2018
61

Egor Maslov

6.33 Russia MPEI Open 2019
62

Viacheslav Nartokov

6.38 Russia MPEI Open 2018
63

Ekaterina Kaneva

6.39 Russia MPEI Open 2019
64

Pavel Mesyatsev

6.50 Russia Udmurtia Open 2019
65

Egor Shcherbakov

6.53 Russia CCC Qualification Sochi 2019
66

Gennadiy Samoilov

6.64 Russia Astrakhan Spring Open 2019
67

Erzhan Dzhaumutbaev

6.75 Russia YJ Petersburg Special 2019
68

Igor Abramov

6.76 Russia YJ Chelyabinsk Special 2019
69

Vladislav Ulanov

6.82 Russia MPEI Open 2019
70

Nikita Bespalov

6.83 Russia YJ Chelyabinsk Special 2019
71

Daniil Belotserkovskii

6.88 Russia Welcome to Academy 2018
72

Alikhan Yertursyn

6.95 Kazakhstan Economics Lyceum Cube 2019
73

Artem Gamanov

6.98 Russia Welcome to Academy 2018
74

Ayaz Minnegaleev

6.99 Russia Izhevsk Winter Cube 2020
74

Darya Belonogova

6.99 Russia Izhevsk Winter Cube 2020
76

Alexey Zakharov

7.11 Russia CCC Qualification Murmansk 2019
77

Timur Khasanov

7.13 Russia Udmurtia Open 2019
78

Farid Mikhailov

7.15 Kazakhstan YJ Petersburg Special 2019
79

Aleksandra Lukianova

7.24 Russia SPB Muffin Winter 2019
80

Dmitriy Tupis

7.26 Russia Krasnodar Winter 2019
81

Azamat Tuko

7.30 Russia Krasnodar Winter 2019
82

Ismail Kityz

7.39 Russia Krasnodar Winter 2019
83

Maxim Brednev

7.40 Russia MPEI Open 2018
84

Artem Kim

7.53 Russia MPEI Open 2019
85

Alexander Tolstov

7.57 Russia Krasnodar Winter 2019
86

Nikita Konosov

7.74 Russia Krasnodar Winter 2019
87

Sergey Eremin

7.81 Russia Welcome to Academy 2018
88

Andrey Prikhodko

7.82 Russia SPB Muffin Winter 2019
89

Yuri Konovalov

7.85 Russia MPEI Open 2019
90

Ekaterina Soboleva

8.07 Russia CCC Qual Kaliningrad 2019
91

Dmitrii Dusheiko

8.08 Russia YJ Chelyabinsk Special 2019
91

Ivan Katkov

8.08 Russia MPEI Open 2018
93

Ilya Beylin

8.10 Russia MPEI Open 2019
94

Danil Antoniu

8.11 Russia Udmurtia Open 2019
95

Dias Aibassov

8.14 Kazakhstan Economics Lyceum Cube 2019
95

Sergei Avilov

8.14 Russia Welcome to Academy 2018
97

Amir Ryspaev

8.15 Kazakhstan Economics Lyceum Cube 2019
98

Dinnur Aitbayev

8.27 Kazakhstan Economics Lyceum Cube 2019
99

Nikolai Gomelchuk

8.34 Russia MPEI Open 2019
100

Mikhail Andreev

8.35 Russia YJ Chelyabinsk Special 2019
101

Ivan Aksenenko

8.43 Russia Krasnodar Winter 2019
102

Ivan Litsov

8.50 Russia MPEI Open 2019
103

Alisher Isagaliev

8.51 Kazakhstan Economics Lyceum Cube 2019
104

Evgeniy Mazhara

8.52 Russia YJ Petersburg Special 2019
105

Zhanat Kazez

8.54 Kazakhstan Economics Lyceum Cube 2019
106

Bogdan Zemlianskii

8.61 Russia SPB Muffin Winter 2019
107

Maxim Mamakov

8.64 Russia Welcome to Academy 2018
108

Edgar Bagdasaryan

8.67 Russia Krasnodar Winter 2019
109

Daniil Kolesnikov

8.68 Russia Welcome to Academy 2018
110

Nikita Kuznetsov

8.70 Russia YJ Petersburg Special 2019
111

Artem Korolev

8.74 Russia Welcome to Academy 2018
112

Mark Smirnov

8.81 Russia CCC Qualification Murmansk 2019
113

Konstantin Solovev

8.84 Russia MPEI Open 2018
114

Vladimir Kuznetsov

8.90 Russia MPEI Open 2019
115

Daniil Bessonov

8.93 Russia Welcome to Academy 2018
115

Pavel Tishchenko

8.93 Russia Welcome to Academy 2018
117

Anton Uskov

9.03 Russia Udmurtia Open 2019
118

Ksenia Vepsha

9.06 Russia Krasnodar Winter 2019
119

Gleb Shaposhnikov

9.12 Russia Welcome to Academy 2018
120

Matvey Merzlikin

9.15 Russia MPEI Open 2019
121

Semen Parshukov

9.17 Russia Udmurtia Open 2019
122

Alexandr Gruk

9.19 Russia MPEI Open 2019
123

Artem Mardinskiy

9.26 Russia Welcome to Academy 2018
124

Ivan Byvshenko

9.33 Russia Krasnodar Winter 2019
125

Nikita Alexandrov

9.45 Russia MPEI Open 2018
126

Milena Son

9.48 Russia MPEI Open 2018
127

Dmitry Shelomencev

9.49 Russia YJ Chelyabinsk Special 2019
127

Nikolay Ambrosiy

9.49 Russia MPEI Open 2019
127

Pavel Zherebtsov

9.49 Russia MPEI Open 2018
130

Shyngys Sharapadin

9.56 Kazakhstan Economics Lyceum Cube 2019
131

Denis Churbakov

9.67 Russia Astrakhan Spring Open 2019
132

Pavel Raschetov

9.74 Kazakhstan Economics Lyceum Cube 2019
133

Pavel Kovirzin

9.82 Russia MPEI Open 2018
134

Stepan Mikhailov

9.83 Russia CCC Qualification Tyumen 2019
135

Ruslan Mugu

9.88 Russia Krasnodar Winter 2019
136

Ksenia Ozerova

9.92 Russia Welcome to Academy 2018
137

Ilya Shalashny

9.96 Russia YJ Chelyabinsk Special 2019
138

Davit Petrosyan

10.13 Armenia MPEI Open 2019
139

Lev Oganisian

10.18 Russia CCC Qual Kaliningrad 2019
140

Andrey Mishin

10.20 Russia Udmurtia Open 2019
141

Artemii Boikov

10.23 Russia CCC Qual Kaliningrad 2019
142

Kirill Levchuk

10.25 Russia CCC Qualification Tyumen 2019
142

Sergey Kotylo

10.25 Russia CCC Qualification Murmansk 2019
144

Egor Potapov

10.29 Russia CCC Qualification Tyumen 2019
145

Nikolay Kirochkin

10.33 Russia CCC Qualification Tyumen 2019
146

Egor Kirillov

10.35 Russia Astrakhan Spring Open 2019
147

Danil Kotenkov

10.43 Russia MPEI Open 2019
148

Andrey Radaev

10.45 Russia CCC Qualification Tyumen 2019
149

Vlad Vershinin

10.46 Russia Udmurtia Open 2019
150

Alexey Yarygin

10.54 Russia MPEI Open 2019
150

Maksim Demchenko

10.54 Russia MPEI Open 2019
152

Alexander Ermakov

10.59 Russia MPEI Open 2019
153

Ivan Polukarov

10.62 Russia MPEI Open 2018
154

Arsenii Evdokimov

10.64 Russia Krasnodar Winter 2019
155

Yegor Shapovalov

10.85 Russia CCC Qualification Murmansk 2019
156

German Zaitsev

10.86 Russia MPEI Open 2018
157

Dmitriy Malahov

10.96 Russia MPEI Open 2018
158

Pavel Kuznetsov

10.98 Russia CCC Qualification Murmansk 2019
159

Sergey Malyshev

11.01 Russia Welcome to Academy 2018
160

Leonid Scherbakov

11.09 Russia MPEI Open 2018
161

Dmitriy Truhin

11.22 Russia Izhevsk Winter Cube 2020
162

Evgeniy Goryachev

11.30 Russia MPEI Open 2018
162

Kirill Semin

11.30 Russia MPEI Open 2018
164

Aleksey Zuev

11.38 Russia MPEI Open 2019
164

Alexander Katyukov

11.38 Russia Izhevsk Winter Cube 2020
164

Rostislav Votinsev

11.38 Russia Izhevsk Winter Cube 2020
167

Vladislav Malashchuk

11.57 Russia CCC Qualification Sochi 2019
168

Dmitrii Vershinin

11.58 Russia CCC Qualification Murmansk 2019
169

Ismail Ganiev

11.63 Russia MPEI Open 2019
170

Aisultan Oser

11.68 Kazakhstan Economics Lyceum Cube 2019
170

Ekaterina Shutenko

11.68 Russia YJ Chelyabinsk Special 2019
172

Andrey Maslov

11.78 Russia MPEI Open 2018
172

Mikhail Govgolenko

11.78 Russia MPEI Open 2018
174

Igor Kolosov

11.81 Russia MPEI Open 2018
175

Mikhail Denisov

11.89 Russia MPEI Open 2018
176

Matvey Bannikov

11.92 Russia Izhevsk Winter Cube 2020
177

Aleksandra Veshkurtseva

12.45 Russia Izhevsk Winter Cube 2020
178

Artyom Zubarev

12.56 Russia Welcome to Academy 2018
179

Mikhail Kuzin

12.68 Russia Welcome to Academy 2018
180

Deni Mintsaev

12.69 Russia CCC Qualification Murmansk 2019
181

Arseniy Yotsyus

12.86 Russia CCC Qual Kaliningrad 2019
182

Timur Yulmukhametov

12.96 Russia YJ Chelyabinsk Special 2019
183

Stepan Filinov

12.98 Russia Izhevsk Winter Cube 2020
184

Egor Kasyuk

13.43 Russia MPEI Open 2019
185

Anastasia Gruzdeva

13.61 Russia Welcome to Academy 2018
186

Evgeny Goryachev

13.69 Russia Welcome to Academy 2018
187

Alexander Kushnarev

13.73 Russia Krasnodar Winter 2019
188

Ruslan Sotnikov

13.77 Russia CCC Qualification Sochi 2019
189

Leonid Kuzmin

14.13 Russia YJ Petersburg Special 2019
190

Sarmat Tamaev

14.36 Russia Welcome to Academy 2018
191

Askar Shakhman

14.44 Kazakhstan Economics Lyceum Cube 2019
192

Elizaveta Ermolkina

14.73 Russia MPEI Open 2018
193

Vyacheslav Sokolov

15.04 Russia Welcome to Academy 2018
194

Anton Bozhnev

15.06 Russia MPEI Open 2019
195

Aleksey Sivkov

15.36 Russia CCC Qual Kaliningrad 2019
196

Ilya Biezinsh

15.85 Russia Welcome to Academy 2018
197

Slavomil Voloskov

15.89 Russia YJ Petersburg Special 2019
198

Denis Barilov

15.93 Russia MPEI Open 2019
199

Nikita Kobik

16.02 Russia Welcome to Academy 2018
200

Artyom Fedunov

16.11 Russia CCC Qualification Murmansk 2019
201

Daniil Mikhailov

16.19 Russia MPEI Open 2019
202

Sofia Fink

16.51 Russia CCC Qual Kaliningrad 2019
203

Bekzhan Zhomartuly

16.63 Kazakhstan Economics Lyceum Cube 2019
204

Dmitriy Suslov

17.26 Russia Welcome to Academy 2018
205

Mansur Serikov

17.43 Kazakhstan Economics Lyceum Cube 2019
206

Petr Shumeev

17.59 Russia Welcome to Academy 2018
207

Artem Skomorokhov

17.96 Russia CCC Qualification Murmansk 2019
208

Daniil Kochurov

17.99 Russia Welcome to Academy 2018
209

Daniil Akimov

18.10 Russia Welcome to Academy 2018
210

Artem Sagiev

18.11 Russia Welcome to Academy 2018
210

Danil Truhin

18.11 Russia Izhevsk Winter Cube 2020
212

Nikita Perfilov

18.15 Russia MPEI Open 2018
213

Dmitrii Galimov

18.36 Russia Welcome to Academy 2018
214

Semen Trofimenkov

18.42 Russia Welcome to Academy 2018
215

Sofia Yershova

18.51 Russia CCC Qualification Murmansk 2019
216

Andrey Mrinskiy

19.09 Russia CCC Qualification Murmansk 2019
217

Denis Dubinin

20.04 Russia Welcome to Academy 2018
218

Stepan Telegin

20.06 Russia CCC Qual Kaliningrad 2019
219

Alexander Savin

20.68 Russia MPEI Open 2019
220

Dmitriy Dunaev

20.84 Russia Welcome to Academy 2018
221

Vlas Vigilyanskiy

20.89 Russia Welcome to Academy 2018
222

Vyacheslav Khodorov

20.92 Russia MPEI Open 2018
223

Lev Shpanov

21.42 Russia Welcome to Academy 2018
224

Ivan Svetlichnyi

21.43 Russia Welcome to Academy 2018
225

Valentina Soloveva

22.10 Russia Welcome to Academy 2018
226

Ilya Zelkin

22.19 Russia MPEI Open 2019
227

Gleb Kolesnikov

22.53 Russia Welcome to Academy 2018
228

Nikita Sorochkin

22.62 Russia CCC Qualification Sochi 2019
229

Timofey Kuznetsov

23.26 Russia CCC Qualification Murmansk 2019
230

Matvey Burkov

23.43 Russia CCC Qualification Tyumen 2019
231

Dmitriy Rogozhnikov

23.64 Russia Welcome to Academy 2018
232

Alexander Chubukov

23.89 Russia MPEI Open 2019
233

Nikolai Volkov

24.42 Russia Welcome to Academy 2018
234

Lev Bruskov

26.34 Russia CCC Qualification Tyumen 2019
235

Nikita Brulevich

26.80 Russia CCC Qual Kaliningrad 2019
236

Irina Yarygina

26.84 Russia MPEI Open 2018
237

Nikita Lyubimov

27.31 Russia Welcome to Academy 2018
238

Evgeny Malakhov

29.86 Russia MPEI Open 2018
239

Ruslan Ponikarovskiy

30.08 Russia Welcome to Academy 2018
240

Ivan Pugin

31.18 Russia CCC Qualification Tyumen 2019
241

Artem Losev

31.63 Russia CCC Qualification Sochi 2019
242

Artem Sheptun

50.63 Russia CCC Qualification Tyumen 2019
243

Artem Gorovenko

1:00.89 Russia Welcome to Academy 2018
244

Artur Gamidov

1:40.64 Russia Astrakhan Spring Open 2019

Mail to Senior Delegates    Report a bug    Logo & Icons    GitHub    Database export