Speedcubing Extra Events

MPEI Open 2019

Date Nov 22 - 24, 2019
City Russia, Moscow
Page on the WCA website MPEI Open 2019
SEE Delegates

Konstantin Solovev

Vladimir Kuznetsov

Alexey Yarygin

Nikita Razzamazov

Extra events
2x2x2 One-Handed
2x2x2-4x4x4 Relay
3x3x2 Domino Cube
3x3x3 Team-Blind
Redi Cube
Information

Регистрация на месте не предусмотрена.

On-site registration is disabled.


Schedule for November 23 (Saturday):

11:00 -- 14:00 2x2-4x4 Relay

11:00 -- 14:00 2x2x2 Cube One-Handed

15:00 -- 18:00 3x3x2 Domino Cube

15:00 -- 18:00 3x3x3 Cube Team Blindfolded

15:00 -- 18:00 Redi Cube

Competitors 76

2x2x2-4x4x4 Relay / Results

Limit of competitors 60
Registered competitors 50
Format Mean of 3
Cutoff 1 min 45 sec
Limit 2 min 30 sec
Regulations
Records
Rankings
Example scrambles
Example scorecards
# Name Mean Best Citizen of Solves
1 Alexey Zharikov 45.09 NR 44.73 Russia 44.73 45.75 44.80
2 Andrey Che 46.09 43.42 NR Russia 43.42 45.06 49.78
3 Alexander Bashutkin 50.91 46.82 Russia 46.82 55.11 50.80
4 Ihor Sukhovatenko 51.25 NR 45.91 NR Ukraine 50.47 45.91 57.36
5 Danila Ryabinin 54.34 51.37 Russia 52.73 51.37 58.92
6 Ilya Nazarov 54.59 51.69 Russia 51.69 53.33 58.75
7 Vyacheslav Kochergin 1:02.48 58.29 Russia 1:08.65 58.29 1:00.51
8 Grigoriy Barashkin 1:04.20 59.45 Russia 1:10.34 59.45 1:02.82
9 Timur Imanov 1:04.42 56.22 Russia 56.22 1:02.29 1:14.75
10 Maxim Ilin 1:05.17 52.35 Russia 1:03.96 52.35 1:19.21
11 Vladislav Kozhin 1:05.62 1:04.29 Russia 1:06.38 1:06.20 1:04.29
12 Islam Kitiev 1:05.90 58.96 Russia 1:07.27 58.96 1:11.48
13 Danil Kotenkov 1:06.93 1:06.01 Russia 1:06.86 1:06.01 1:07.93
14 Evgeniy Mazhara 1:08.82 1:02.29 Russia 1:05.66 1:18.51 1:02.29
15 Leonid Shcherbakov 1:09.53 1:00.98 Russia 1:17.94 1:00.98 1:09.67
16 Ekaterina Kaneva 1:12.90 1:09.08 Russia 1:09.08 1:17.05 1:12.57
17 Nikita Razzamazov 1:15.82 1:06.96 Russia 1:17.99 1:22.51 1:06.96
18 Vladislav Ulanov 1:17.46 1:16.09 Russia 1:19.91 1:16.09 1:16.38
19 Stepan Anisimov 1:17.83 1:12.95 Russia 1:12.95 1:24.61 1:15.93
20 Ivan Litsov 1:18.65 1:13.79 Russia 1:13.79 1:18.02 1:24.13
21 Nikolay Ambrosiy 1:20.25 1:13.17 Russia 1:30.40 1:13.17 1:17.17
22 Egor Shcherbakov 1:21.55 1:17.16 Russia 1:17.16 1:28.44 1:19.04
23 Egor Afanasenko 1:22.91 1:16.06 Russia 1:24.41 1:28.25 1:16.06
24 Alexander Savin 1:28.72 1:21.00 Russia 1:29.23 1:21.00 1:35.92
25 Alexey Yarygin 1:28.81 1:21.56 Russia 1:31.51 1:33.35 1:21.56
26 Vladimir Kuznetsov 1:28.97 1:26.67 Russia 1:28.73 1:31.51 1:26.67
27 Maksim Demchenko 1:30.00 1:27.23 Russia 1:27.23 1:32.75 1:30.03
28 Aleksandra Lukianova 1:34.88 1:27.77 Russia 1:42.62 1:27.77 1:34.25
29 Daniil Mikhailov 1:37.62 1:19.75 Russia 1:19.75 1:51.11 1:42.00
30 Ismail Ganiev 1:39.49 1:33.65 Russia 1:40.89 1:43.94 1:33.65
31 Konstantin Solovev 1:41.06 1:35.07 Russia 1:35.07 1:42.22 1:45.89
32 Lev Golub 51.98 Ukraine 1:07.84 DNF 51.98
33 Ioann Smolin 1:01.25 Russia 1:01.25 1:02.83 DNF
34 Alexander Ermakov 1:25.54 Russia 1:25.54 1:30.85 DNF
35 Ilya Beylin 1:32.91 Russia 1:32.91 DNF 1:35.77
36 Nikolai Gomelchuk 1:39.08 Russia 1:39.08 DNF 2:10.13
37 Anton Bozhnev 1:47.02 Russia 1:47.02
38 Yuri Konovalov 1:48.75 Russia 1:48.75
39 Nikita Stolnikov 1:51.48 Russia 1:51.48
40 Vadim Strelnikov 1:58.62 Russia 1:58.62
41 Artem Kim 2:03.47 Russia 2:03.47
42 Davit Petrosyan 2:04.93 NR Armenia 2:04.93
43 Vladimir Vasiliev 2:13.43 Russia 2:13.43
44 Aleksey Zuev 2:15.31 Russia 2:15.31
45 Anastasia Erofeeva 2:22.78 Russia 2:22.78
46 Egor Kasyuk 2:28.13 Russia 2:28.13
Alexander Chubukov DNF Russia DNF
Denis Barilov DNF Russia DNF
Egor Maslov DNF Russia DNF
Matvey Merzlikin DNF Russia DNF