Speedcubing Extra Events
Sign in with WCA 

Ramenskoe Open 2019

Date Sep 14 - 15, 2019
City Russia, Ramenskoe
Page on the WCA website Ramenskoe Open 2019
SEE Delegates

Konstantin Solovev

Alexey Yarygin

Extra events
2x2x3 Tower
3x3x3 Scrambling
Master Pyraminx
Competitors 40

3x3x3 Scrambling / Results

Limit of competitors 40
Registered competitors 35
Format Average of 5
Cutoff 0 min 10 sec
Limit 1 min 0 sec
Regulations
Records
Rankings
Example scrambles
Example scorecards
# Name Average Best Citizen of Solves
1 Alexey Zharikov 4.59 3.79 Russia 4.10 5.69 DNF 3.99 3.79
2 Nikolay Ambrosiy 4.89 4.17 Russia 4.81 5.12 DNF 4.73 4.17
3 Islam Kitiev 5.17 4.79 Russia 4.89 5.28 5.68 4.79 5.35
4 Ivan Polkanov 5.18 4.02 Russia 5.77 5.25 4.89 5.40 4.02
5 Farid Mikhailov 5.21 4.15 CR Kazakhstan 4.15 4.34 5.79 6.01 5.51
6 Grigoriy Barashkin 5.28 4.51 Russia 5.93 4.92 4.51 6.20 4.99
7 Timur Imanov 5.37 4.15 Russia 6.23 4.15 5.21 6.04 4.86
8 Ilya Beylin 5.37 4.95 Russia 5.91 5.22 4.95 6.37 4.97
9 Dmitry Gundin 5.51 4.23 Russia 5.54 4.23 5.65 5.35 5.73
10 Danil Kotenkov 5.56 5.08 Russia DNF 5.21 5.08 6.07 5.41
11 Maxim Ilin 5.57 4.87 Russia 6.79 5.87 5.68 4.87 5.17
12 Irina Drobitjko 5.58 4.61 Ukraine DNF 4.61 6.14 5.08 5.53
13 Grigorii Kuptsov 5.77 5.41 Russia 5.68 5.41 5.87 5.81 5.81
14 Anatoly Turenko 5.99 5.30 Russia 5.30 6.46 6.42 5.86 5.68
15 Grigoriy Shumakov 6.11 5.75 Russia 6.33 5.92 8.00 5.75 6.08
16 Igor Kolosov 6.31 5.52 Russia 5.52 5.73 6.52 6.69 6.84
17 Dmitry Alexin 6.43 5.27 Russia 7.28 5.76 6.25 DNF 5.27
18 Ivan Torgashov 6.51 5.90 Russia 6.00 5.90 6.36 7.18 7.58
19 Ioann Smolin 6.61 5.25 Russia 7.66 6.22 5.25 DNF 5.95
20 Ilya Zelkin 6.88 5.80 Russia 7.41 6.65 8.09 6.57 5.80
21 Egor Maslov 6.89 6.43 Russia 6.91 DNF 6.92 6.83 6.43
22 Vladislav Kshnyakin 7.43 6.57 Russia 7.43 7.73 7.13 6.57 8.01
23 Alexey Yarygin 7.57 6.84 Russia 8.73 6.84 8.35 7.11 7.25
24 Nikita Stolnikov 7.74 7.03 Russia 8.12 7.03 7.81 7.97 7.45
25 Maksim Demchenko 7.98 7.32 Russia 7.32 7.33 8.67 7.94 DNF
26 Konstantin Solovev 8.33 7.99 Russia DNF 8.40 7.99 8.35 8.25
27 Davit Petrosyan 8.62 NR 8.40 NR Armenia 8.91 8.47 8.40 9.92 8.49
28 Anastasia Erofeeva 9.35 8.47 Russia 9.40 9.73 10.05 8.47 8.92
29 Alexander Bashutkin DNF 3.56 Russia 3.56 3.82 DNF 3.96 DNF
30 Vladislav Sergunov DNF 5.08 Russia 6.63 5.08 6.38 DNF DNF
31 Yuri Konovalov DNF 8.97 Russia DNF 8.97 DNF DNS DNS
32 Valentina Soloveva 13.84 Russia 17.29 13.84
33 Irina Yarygina 14.58 Russia 14.58 14.88
34 Ekaterina Efimova 15.65 Russia DNF 15.65
35 Nestor Yarygin 37.89 Russia 47.44 37.89

Mail to Senior Delegates    Report a bug    Logo & Icons    GitHub    Database export